Smart home a vykurovanie

ZÓNÓVÁ REGULÁCIA KÚRENIA

Riadenie vykurovania predstavuje v inteligentnom dome dôkladne prepracovanú kapitolu. Veď práve tu ide o šetrenie nákladov na bývanie, ktoré tvoria najväčšiu časť celkových nákladov rodinného domu či bytu a práve táto oblasť je často zanedbávaná. Zónová regulácia kúrenia zabezpečuje, že sa kúri iba v tej miestnosti kde je potreba. Zohreje sa iba množstvo vody, ktoré je potrebné na vykúrenie danej miestnosti a nie celý vykurovací systém.

VÝHODY SMART HOME KÚRENIA
 • neprekurujete zbytočne miestnosti
 • zníženie nákladov na kúrenie až 27%
 • vyvážená teplota v celom objekte
 • individuálna zónová regulácia teploty pre každú miestnosť
 • denný a týždenný harmonogram teplôt pre každú miestnosť
 • spravovanie teploty na diaľku odkiaľkoľvek cez mobil, tablet alebo PC
 • meranie spotreby pri elektrickom vykurovaní
VYKUROVACIE SYSTÉMY
 • radiátory
 • podlahové vykurovanie, vodné alebo elektrické
 • plynový kotol, elektrický kotol
 • tepelné čerpadlo

Uvažovali ste už nad tým, či je Vaše kúrenie efektívne? Ako často kúrite v miestnostiach, ktoré nevyužívate alebo kúrite ak nie ste doma? Dokážete si zakúriť iba v jednej miestnosti? Rozmýšľali ste už o tom, že by ste potrebovali vykurovať každú miestnosť individuálne? Tento systém riadenia vykurovania pre inteligentný dom je potom pre Vás ako stvorený.

Príklady ovládania vykurovania v inteligentnom dome.

1, Prišla nám nečakaná návšteva tak teplotu nastavím o 2ºC vyššiu na obdobie 3 hodiny.
2, V noci si nastavím nižšie teploty v miestnostiach ale ráno už chcem mať kúpeľňu vyhriatu.
3, Idem na dlhšiu služobnú cestu, tak si cez MT nastavím režim "Preč". Ale keď sa vraciam, chcem mať dom vykúrený.
4, Počas dňa nekúrim (nikto nie je doma), ale keď som chorý cez deň si vykúrim iba spálňu.

Poďme sa pozrieť aké prvky sú potrebné pre realizáciu inteligentného zónového vykurovania.

Relátko 1x2,5kW

Spínacie relátko pod omietku, ktoré sa používa na spínanie svetiel alebo obehových čerpadiel.

Redukcia zásuvka

Táto redukcia sa používa zapínanie zariadení ako lámp, svetiel alebo aj na spustenie cirkulačných čerpadiel.

Relátko single

Bezpotenciálové relátko sa používa na spínanie beznapäťových kontaktov, na ovládanie kotlov a teplených čerpadiel

Radiátorová hlavica

Bezdrôtová termostatická radiátorová hlavica so snímačom teploty, ktorá sa umiestňuje na radiátor. Riadi prietok vykurovacieho média do radiátora a podľa centrálne nastavenej teploty udržuje túto hodnotu v izbe.

Termopohon

Termoelektrický pohon inštaluje na rozvádzač podlahového vykurovania. Podľa počtu ovládaných okruhov vykurovania závisí počet týchto pohonov.

Senzory okien/dverí

Okenný senzor a tiež senzor dverí má v sebe aj snímač teploty. Inštaluje sa na okná alebo dvere a funkčne ho je možné zahrnúť aj do alarm systému. V prípade neželaného otvorenia okna Vám poskytne o tom notifikáciu na centrálnu správu alebo na mobilný telefón.

Žiadne stavebné úpravy, búranie, vŕtanie

Nakoľko komunikácia prvkov systému je bezdrôtová, nie sú potrebné stavebné úpravy, nie je potrebné dodatočné ťahanie káblov, búrať a vŕtať, môžete mať tento systém funkčný už za pár dní.

Celý systém je možné jednoducho rozšíriť o ďalšie možnosti ako riadenie osvetlenia, ovládanie žalúzií a roliet alebo o bezpečnostné prvky ako senzory úniku vody a senzory dymu. Získate tým ucelené inteligentné riadenie Vášho Smart Home za priaznivú cenu s rýchlou návratnosťou.

CHCEM VEDIEŤ O SMART TIENENÍ

Čo je vlastne zónová regulácia teploty ?

Tento pojem mám popisuje novú technológiu v oblasti vykurovania. Jednoducho povedané, ak chcem kúriť iba v jednej miestnosti nemusím kúriť v ostatných miestnostiach. Každá vykurovacia zóna si riadi zdroj tepla (kotol) sama. V takomto prípade (napr. pri vodnom podlahovom vykurovaní) kotol nemusí zohriať veľké množstvo vody ale iba toľko čo postačí na ohrev vykurovanej miestnosti. Pre riadenie vykurovania inteligentného domu je možné nastaviť týždenný vykurovací harmonogram pre každú miestnosť individuálne. Ďalej je možné nastaviť mód "Dovolenka" alebo "Návšteva", kde sa v zadanom čase riadi teplota v miestnosti nezávisle od vykurovacieho harmonogramu. Celé riadenie vykurovania v inteligentnom dome ovládate na diaľku odkiaľkoľvek cez mobilný telefón, tablet alebo PC, potrebujete iba pripojenie na internet.  Vykurovanie je možné riadiť aj v závislosti od denných režimov ráno, deň, večer a noc.